Seçmen Tv

Valilik duyurdu! Kent genelinde 65 yaş üstüne yeni kısıtlama geldi!

Valilik duyurdu! Kent genelinde 65 yaş üstüne yeni kısıtlama geldi!
08 Eylül 2020 - 20:29

Konuyla ilgili bugün saat 15.30’da Kayseri’de alınacak olan tedbirlerin görüşüldü. Yapılan görüşülme sonucunda Kayseri genelinde alınan tedbirler belli oldu. 65 yaş üstü vatandaşların belirli saatlerde toplu taşıma kullanması kısıtlandı.

TOPLANTI YAPILDI

Bugün valilik tarafından yayımlanan ifadede, “İlimiz Hıfzıssıhha Kurulu 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23. maddesine istinaden 08/ 09 / 2020 tarihinde saat 15:30’da; ilimizde alınacak tedbirleri görüşmek üzere İlimiz Valisi Şehmus GÜNAYDIN’ın başkanlığında İl Hıfzıssıhha Kurulu üyelerinin iştiraki ile toplanmıştır” ifadesi kaydedildi.

VALİLİĞİN YAPTIĞI AÇIKLAMA

Kayseri Valiliği tarafından yayımlanan açıklamada şu ifadeler kaydedildi:

Bilindiği üzere Koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni acısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmektedir. İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için ayrı ayrı belirlenen tedbirlere uyum ve etkin denetim mekanizmaları büyük önem taşımaktadır.

Bu çerçevede, İçişleri Bakanlığınca farklı tarihlerde yayımlanan genelgeler ile belirli dezavantajlı gruplara/meslek icralarına yönelik veya kamuya açık bazı alanlarda herkese maske takma zorunluluğu getirilmiş; İçişleri Bakanlığı’nın 01.06.2020 tarih ve 8567 sayılı Genelgesi ile şehirlerarası ve şehir içi yolcu taşımacılığına ilişkin düzenlemeler yapılarak mezkur genelgenin (c) maddesi ile hangi durum ve şartlarda şehir içi toplu taşıma araçlarının ayakta yolcu alabileceğini belirleme yetkisi il ve ilçe hıfzıssıhha kurullarına verilmiş; 30.05.2020 tarih ve 8556 sayılı ve 02.06.2020 tarih ve 8591 sayılı Genelgeler doğrultusunda da lokanta restoran, kafe ve benzeri işletmelerin müzik faaliyetlerine kısıtlama getirilmişti.

POPÜLER FOTO GALERİLER