Seçmen Tv

Türkiye’ye karşı yeni bir cephe açıyorlar: Ermenistan’ın provokasyonları bölgesel gelişmelerden bağımsız değil

Türkiye’ye karşı yeni bir cephe açıyorlar: Ermenistan’ın provokasyonları bölgesel gelişmelerden bağımsız değil
16 Temmuz 2020 - 13:38

İdlib, Libya, Doğu Akdeniz ve Irak’ın kuzeyindeki operasyonlar… Türkiye en zorlu coğrafyalarda eş zamanlı olarak askeri operasyonlarına başarıyla devam ederken, Azerbaycan-Ermenistan sınırında yaşanan yeni kriz bölgesel gelişmelerden bağımsız olmayabilir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin etkinliğinin bazı küresel aktörleri rahatsız ettiğine dikkat çeken uzmanlar, “Türkiye’yi karşı cepheyi genişletmek adına Ermenistan gibi yeni krizler çıkartıyorlar ancak TSK’nın birçok cephede mücadele edebilecek kapasitesi var” değerlendirmesinde bulundu

Türkiye sadece yurt içinde değil, sınır ötesinde düzenlediği askeri harekatlar ve faaliyetler ile birden fazla cephede varlığını güçlendirdi.

İdlib’de imzalanan ateşkes sonrası bölgeye 11 bin asker daha konuşlandıran Türk Silahlı Kuvvetleri, diğer taraftan da Pençe-Kartal ve Pençe-Kaplan operasyonları ile Irak’ın kuzeyindeki PKK varlığına ağır darbeler vurdu.

LİBYA’DA ÖNEMLİ KAZANIMLAR SAĞLANDI

Türkiye’nin faaliyetlerine yoğunluk verdiği bir başka bölge ise Libya idi. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti güçlerine askeri eğitim ve danışmanlık hizmetlerine devam eden Türk Silahlı Kuvvetleri’nin özellikle Misrata’da donanma ve Vatiyya’da hava üssü kuracağına dair emareler güçleniyor.

TSK ‘HER AN HAZIRIZ’ MESAJI VERİYOR

Doğu Akdeniz ve Ege’deki gelişmeler de bu süreçten bağımsız değil. Türkiye’ye ait sondaj gemileri birden fazla bölgede faaliyetlerine devam ederken, Türk Silahlı Kuvvetleri bölgede gerçekleştirdiği tatbikatlarla ‘her an hazırız’ mesajını veriyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER