Seçmen Tv

Sokağa çıkma kısıtlaması olacak mı? Cumhurbaşkanı ve Bilim Kurulu üyeleri açıkladı!

Sokağa çıkma kısıtlaması olacak mı? Cumhurbaşkanı ve Bilim Kurulu üyeleri açıkladı!
07 Ağustos 2020 - 20:18

Vaka sayılarının artmaya devam etmesiyle gözler yeni kısıtlamaların olup olmayacağına çevrildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gündemimizde yok diyerek net konuşmuştu ama Cumhurbaşkanı Erdoğan bilim kurulunu işaret etti. Sağlık Bakanlığının açıkladığı son tabloysa endişe vermeye devam ediyor. Çünkü günlük iyileşenlerin sayısı günlük yeni tespit edilen vaka sayısından hala yüksek. Bugünkü yeni hasta sayısı 1185, iyileşen hasta sayısı ise 1028. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’da bu durumdan dolayı dün yaptığı açıklamada, yeni sıkı tedbir kararlarının alınabileceğine işaret etmişti.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI OLACAK MI?

Sokağa çıkma kısıtlamalarının tekrar olup olmayacağı konusunda açıklama yapan Erdoğan ‘’Bütün kısıtlamaların hepsi bilim kurulumuzun almış olduğu kararlara bağlı. Önemli olan vaka sayısının düşmesi, bunu başarmamız lazım’’ diyerek karşılık verdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’da ise dün yaptığı açıklamada ‘’ Yeni hasta, vefat ve ağır hasta sayılarımız, zatürreli hasta oranımız; bazı farklarla dünkünden daha az. Fakat bu verilerden hiçbiri yarınki ya da bir hafta sonraki sonuçlar konusunda garanti sunmuyor. İYİ HABERLERE SADECE SIKI TEDBİRLER DAYANAK OLABİLİR’’ dedi.

VAKA SAYISI KRİTİK SEVİYEYİ DE AŞTI

Test sayısı arttıkça daha çok vaka sayısı tespit ediliyor. Günlük 1000 kritik rakamı aşan hasta sayıları, 2 gündür 1100’ünde üstünde. Ağır hasta sayısı da oldukça yüksek. 586 kişi yaşam savaşı veriyor. Hal böyle olunca sokağa çıkma kısıtlamaları bilim kurulunun da gündemine girdi.

Doç. Dr. Turan, alınan tedbirlere ne kadar iyi uyulursa hasta sayısının da o kadar azalacağına dikkat çekerek, “Özellikle yaz aylarında kalabalık mekanlarda bir araya gelmeler, maskesiz ve mesafesiz bir arada olmalar bu sonucu yaratıyor’’ derken bir başka Bilim Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise şu dikkat çekici açıklamalarda bulundu;

POPÜLER FOTO GALERİLER