Seçmen Tv

Marmara Gölü’nde su seviyesi yüzde 1,5’a kadar düştü

Marmara Gölü’nde su seviyesi yüzde 1,5’a kadar düştü
08 Eylül 2020 - 20:36

Manisa’nın Salihli ile Gölmarmara ilçeleri arasındaki Marmara Gölü’nde doluluk oranı, sulama ve yaz döneminden dolayı yüzde 1,5 seviyesine kadar geriledi.Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından 1945 yılında setlerle oluşturulan suni depolama gölü Marmara Gölü, zamanla 320 milyon metreküp kapasiteye ulaştı.

Yılda ortalama 150 milyon metreküp suyu Gediz Ovası’na veren Marmara Gölü’nde su seviyesi, yaz döneminde önemli ölçüde azaldı. Halen 20 milyon metreküp suyun kaldığı tahmin edilen gölde, derinlik ise yer yer 50 santimetreye kadar düştü.

Tepeli pelikan, küçük karabatak gibi nesli tehlikede olan kuş türleri de dahil 20 bin su kuşuna ev sahipliği yapan ve bu özelliğinden dolayı da 2017 yılında “Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan” ilan edilen Marmara Gölü’nde su oranının gerilemesi, bölgede balıkçılıkla geçimini sağlayan mahalle sakinlerini de olumsuz etkiledi.

Gölmarmara Balıkçılık Kooperatifi Başkanı İsmail Yassı, AA muhabirine, gölden balık tutarak geçinen kayıtlı 160 aile bulunduğunu belirtti.

Gölde su azaldığı için balık üretiminin düştüğünü dile getiren Yassı, “Buradaki bütün civar köyler balıkçılıkla geçimini sağlıyor. Şu anda son bir kaç yıldır gölümüzde kuraklık var.

Bundan dolayı balıkçılıkla geçinenler sıkıntı yaşıyorlar. Gölde su olmadığından dolayı geçen yıl üretim çok düşüktü. Bir yıl boyunca buradan 15 ton sazan balığı çıktı. Önceki yıllarda gölden 100 tona yakın balık çıkıyordu.” diye konuştu.

POPÜLER FOTO GALERİLER