Seçmen Tv

Gazeteci Erbil Tuşalp İzmir’de toprağa verildi!

Gazeteci Erbil Tuşalp İzmir’de toprağa verildi!
07 Eylül 2020 - 18:24
Cumartesi günü hayatını kaybeden gazeteci-yazar Erbil Tuşalp, İzmir’deki Doğançay Mezarlığı’nda düzenlenen cenaze töreni ile toprağa verildi. Cenaze törenine katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Tuşalp’in gazetecilik yaparken teslim olmadığını, mesleğinin gereklerinden ve özgürlüğünden taviz vermediğini söyledi.

Gazeteci-yazar Erbil Tuşalp, KOAH hastalığı nedeniyle bir süredir tedavi gördüğü hastanede geçen Cumartesi hayatını kaybetmişti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Erbil Tuşalp için Doğançay Mezarlığı’nda düzenlenen cenaze törenine katıldı.

Salgın önlemleri gereğince sınırlı sayıda katılımcının alındığı törende eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Erbil Tuşalp’in sevenleri ve yakınları da yerlerini aldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise törene çelenk gönderdi.

Salgın önlemleri nedeniyle mezarlıkta kılınan cenaze namazının ardından gazeteci Tuşalp, sevenlerinin duaları ve gözyaşları arasında toprağa verildi. Soyer, Erbil Tuşalp’in eşi Ayşegül Aktürk’e başsağlığı diledi.

“SAYGI İLE ANMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Törenin ardından açıklamada bulunan Soyer, şu ifadeleri kullandı:

* Türkiye’de özgür basının belki en büyük sınavlarından biri 12 Eylül döneminde yaşandı.

* Erbil ağabey, o dönemin de hakikaten en güçlü kalemlerinden biri oldu. Araştırmacı gazetecilik  kavramının üstatlarından biriydi.

* En kıymetli insanlarından biriydi. Asla teslim olmadı. Asla özgürlüğünden, düşüncelerinden taviz vermedi, vazgeçmedi.

* Bu anlamda her zaman anısını yaşatacağız. Saygı ile anmaya devam edeceğiz.

BASIN KARTINI İPTAL ETMİŞLERDİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanlığı’nın basın kartını iptal ettiği yüzlerce gazeteciden biri olan 75 yaşındaki Erbil Tuşalp, “Bu benim için onur belgesidir” demişti.

POPÜLER FOTO GALERİLER