Seçmen Tv

Erken seçim olacağı bu kez bir Ak Partili tarafından dile getirildi!

Erken seçim olacağı bu kez bir Ak Partili tarafından dile getirildi!
14 Temmuz 2020 - 21:08

Kültür ve Turizm Eski Bakanı Ertuğrul Günay, TV ekranlarında erken seçim açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli her ne kadar erken seçim olmayacağını, seçim tarihinin gününde yapılacağını ısrarla söylese de ilk defa AKP kanadından Erken Seçim olacağına dair bir açıklama yapılması tartışmaları alevlendirdi.

Eski Bakan Günay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir daha seçime katılabilmesi için TBMM tarafından bir erken seçim kararı alınması gerektiğine işaret etti. Günay ve Saadet Partisi eski Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak Türkiye’de 2023’ten önce erken seçim olacağını söyledi.

2023’DEN ÖNCE ERKEN SEÇİM

16 Nisan 2017’de yapılan referandumla anayasada yapılan değişikliğe dikkat çeken Kamalak ve Günay, anayasanın 116. maddesinde yer alan, “Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir” ifadesi gereğince, seçimin 2023’ten önce yapılacağını söyledi.TBMM ERKEN SEÇİM KARARI ALIRSA, CUMHURBAŞKANI YENİDEN ADAY OLABİLİR

Saadet Partisi Eski Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, “Erken seçim mutlaka olacaktır. Hiç tereddütünüz olmasın. Anayasanın 116. maddesine göre, biliyorsunuz Sayın Cumhurbaşkanımız şuan ikinci dönemini icra ediyor. Eğer erken seçim olmayacak olursa, Sayın Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanlığı için yeniden aday olamaz ama erken seçim olursa aday olur.

‘’ERKEN SEÇİME HİÇ BİR MİLLETVEKİLİ KARŞI ÇIKAMAZ’’

Madde 116. TBMM erken seçim kararı alırsa Cumhurbaşkanı yeniden aday olabilir. Ve olacaktır da. Cumhurbaşkanı kendisi kararı alamaz. Erken seçime hiçbir milletvekili de karşı çıkamaz” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER