Seçmen Tv

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Macron senin şahsımla daha çok sıkıntın olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Macron senin şahsımla daha çok sıkıntın olacak
12 Eylül 2020 - 13:13

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 Eylül 1980 darbesinin 40. yılı dolayısıyla, Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda ilk kez düzenlenen “Vesayetten Demokrasiye Milli İrade Sempozyumu”nda konuşuyor. Türkiye’de yapılmış ya da teşebbüs edilmiş hiçbir darbenin masum olmadığını belirten Erdoğan, 15 Temmuz’u hatırlatarak, “Yakın tarihimize baktığımızda ülkemizin demokrasi tecrübesinin vesayet, cuntalar lekesiyle dolu olduğunu görüyoruz. Yakın tarihimize baktığımızda darbeler ve cuntaları görüyoruz. Milletimizin tarihine savaş açanların amaçlarını asla unutmayacağız” ifadelerini kullandı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a sert tepki gösteren Erdoğan, “Macron senin şahsımla daha çok sıkıntın olacak. Bak senin tarih bilgin yok. Türkiye Cumhuriyetiyle uğraşma” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda yapılan ilk program olan ‘Vesayetten Demokrasiye Milli İrade Sempozyumu’nda önemli açıklamalarda bulunuyor.

Vesayetten demokrasiye, milli irade sempozyumunun ülkemiz, milletimiz ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Allah’tan diliyorum.

Bu sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen başta Adalet Bakanlığımız olmak üzere özellikle teşekkür ediyorum.

İnsanlık tarihinde pek çok yönetim biçimi vardır. Bu yönetim sistemleri içinde milli irade üstünlüğüne dayalı olanların ayrı bir yeri bulunuyor.

Özellikle son bir asra damgasını vuran demokrasi zengin bir uygulama alanına sahiptir. Türkiye’de bu sürece en erken katılan ülkeler arasındadır.

Bu süreç oldukça zorlu ve sıkıntılı yürümüştür. Şöyle dönüp 1950’den bugüne baktığımızda darbeler, cuntalar vesayet lekeleriyle dolu olduğunu görüyoruz.

Siyaset mühendislikleri, zorbalıklar, sinsi tuzaklar ve daha nice oyunlar yaşadık. Bedelini demokraside ve ekonomide geri kalmışlık olarak, evlatlarımızın dar ağacından terör saldırılarında can vermeleri olarak ödediğimiz bu süreci asla unutmayacağız.

Yakın tarihimize baktığımızda ülkemizin demokrasi tecrübesinin vesayet, cuntalar lekesiyle dolu olduğunu görüyoruz. Yakın tarihimize baktığımızda darbeler ve cuntaları görüyoruz. Milletimizin tarihine savaş açanların amaçlarını asla unutmayacağız.

Hiç şüphe yok ki 15 Temmuz gecesi birileri yine aynı mekanlarda ‘Bizim çocuklar yine başardı.’ demek için bekliyordu.

Biz bu dünyada milletin gücünün üzerinde bir güç görmedik, tanımadık, tanımıyoruz.

Askeri rejimin bu ülkenin milli ve yerli tüm unsurlarının birikimlerini yok etme gayretinin FETÖ’nün önünü açmak için olduğunu bugün daha iyi görebiliyoruz.

Ülkemizin fikir hayatı 12 Eylül darbesinden sonra hiçbir zaman eskisi kadar canlı olamadı.

Artık bizim IMF diye bir kapımız yok, biz bize yeteriz, bu ülke kendine yeter.

(Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a hitaben) Senin şahsımla daha çok sıkıntın olacak. Bak senin tarih bilgin yok. Türkiye Cumhuriyetiyle uğraşma.

POPÜLER FOTO GALERİLER